D|K2 Byggeherrerådgiver

D|K2 er rådgiver på Børne- Ungeuniverset. 

Det hold, D|K2 Bygherrerådgivning stiller med, har en solid portefølje, der tæller adskillige skole- og uddannelsesbyggerier.

I D|K2’s hold af underrådgivere er blandt andet specialister i bæredygtigt byggeri, energioptimering og indeklima, byliv og byplanlægning, og ikke mindst i at skabe innovative læringsrum og en rød tråd mellem arkitektur, leg og undervisning.

Teamet: 
NERD architects, Learning Spaces, Sloth Møller, CFBO, Norconsult - KAAI A/S

Menneskerne bag:

  • Erik Bjærge Alrø - projektleder - D|K2
  • Lars Kodbøl Jørgensen - assisterende projektleder - D|K2
  • Søren Bolding Christiansen - procesleder visionsproces - NERD architects
  • Dorthe Alber - chefkonsulent - NERD architects
  • Tine Overgaard - ansvarlig for arkitektur - NERD architects
  • Winie Ricken -  pædagogik og læringsekspert - Learning Spaces
  • Leo Helmer - ingeniøransvarlig - Norconsult - KAAI A/S
  • Henrik Rasmussen - ansvarlig for bæredygtighed, smart-city og miljø - Sloth Møller
  • Tina Olsen - ansvarlig for byplan og plangrundlag - CFBO
  • Susanne Bang Vandborg - ansvarlig for IKT - D|K2
  • Tine Overgaard - ansvarlig for arkitektur - NERD architects


Aalborg Kommune deltagere:

Styregruppe:

  • Tina French, Rådmand, Skoleforvaltningen
  • Majbritt Iversen, Rådmand, Familie- og Beskæftigelsesforvaltningen
  • Jakob Ryttersgaard, Skoledirektør (Projektejer)
  • Mads Rune Jørgensen, Skolechef
  • Morten Skipper Christensen, Økonomichef, Skoleforvaltningen
  • Karen Nygaard Kristensen, Udviklingskonsulent, Skoleforvaltningen (Intern projektleder skole)
  • Louise Langbo Meyer, Udviklingskonsulent, Skoleforvaltningen  
  • Susanne Folsach Klessen, Skoleleder, Skansevejens Skole
  • Hans Chr. Mariegaard, Børne- og Familiechef (Projektejer)
  • Lars Lynghøj, Områdeleder, Familie- og Beskæftigelsesforvaltningen
  • Charlotte Petronelle Krogh Knudsen, Afdelingsleder, By- og Landskabsforvaltningen
  • Michael Damm, Bæredygtigheds- og Udviklingschef, Miljø- og Energiforvaltningen (adhoc)
  • Erik Kristensen, Afdelingschef i Sundheds- og Kulturforvaltningen
  • Peter Munk, Bygningschef, AaK Bygninger
  • Louise Thorup Frederiksen, Bygherrerådgiver, AaK Bygninger (Intern projektleder byggesag)
Projektgruppe:
  • Mads Rune Jørgensen, Skolechef
  • Karen Nygaard Kristensen, Udviklingskonsulent, Skoleforvaltningen (Intern projektleder skole)
  • Susanne Folsach Klessen, Skoleleder, Skansevejens Skole
  • Kristina Bakmann, Kommunikationskonsulent, Skoleforvaltningen
  • Per Jensen, Leder af byg og arbejdsmiljø i Familie- og Beskæftigelsesforvaltningen (Intern projektleder dagtilbud)
  • Janne Højslet Faurby, Dagtilbudsleder, Nørresundby
  • Lars Lynghøj, Områdeleder, Familie- og Beskæftigelsesforvaltningen (adhoc)
  • Alex Tolstrup, Plan og Udvikling, By- og Landskabsforvaltningen
  • Louise Thorup Frederiksen, Bygherrerådgiver AaK Bygninger (Intern projektleder byggesag)
  • Thomas West, Bygherrerådgiver, AaK Bygninger
Arbejdsgruppe:
  • Susanne Folsach Klessen, Skoleleder, Skansevejens Skole
  • Janne Højslet Faurby, Områdeleder, Nørresundby
  • Louise Thorup Frederiksen, Bygherrerådgiver, AaK Bygninger (Intern projektleder byggesag)
  • Karen Nygaard Kristensen, Udviklingskonsulent, Skoleforvaltningen (Intern projektleder skole)
Temagrupper:
  • Dagtilbud
  • Indskoling
  • Mellemtrin
  • Udskoling
  • Kultur/Idræt
  • Personale

 

  Vision   billedarkiv   stigsborg havnefront   nyhedsbrev